Родимка або невус являє собою скупчення темного пігменту-меланіну в шкірі, яке може бути вродженим або набутим. Родимки можуть з’являтися на шкірі різних частин тіла, в тому числі і локалізуватися на слизових оболонках. Родимки можуть бути різного виду, плоскі, опуклі, округлі, за кольором можуть бути від жовтого забарвлення до чорного. Розміри можуть варіювати від міліметра до десятків сантиметрів в діаметрі. Але далеко не всі родимки є безпечними та комфортними. Потрібно насторожитися, якщо у Вас стали з’являтися родимки після тривалої інсоляції, або зникають і проявляються мимовільно, без явних на те причин. Все це може бути предикторами злоякісних захворювань шкіри і має бути терміновою причиною для візиту до лікаря.
Родимки можуть бути різного виду: плоскі, опуклі, округлі, за кольором можуть бути від жовтого забарвлення до чорного. Розміри можуть варіювати від міліметра до десятків сантиметрів в діаметрі. Але далеко не всі родимки є безпечними та комфортними. Потрібно насторожитися, якщо у Вас стали з’являтися родимки після тривалої інсоляції, або зникають і проявляються мимовільно, без явних на те причин. Все це може бути предикторами злоякісних захворювань шкіри і має бути терміновою причиною для візиту до лікаря.
Якщо родимка стала змінювати своє забарвлення, структуру, викликає дискомфорт, свербіж, часто травмується, то її потрібно видаляти. Однозначно потрібно сказати, що родимки не завжди є нешкідливою естетичної проблемою. Перед видаленням родимки повинна бути проведена консультація дерматолога з проведенням дослідження дерматоскопія, за допомогою якого встановлюється варіант невуса і визначається спосіб видалення. Звичайно ж, безпідставне видалення всіх родимок на тілі, навряд чи може принести користь здоров’ю.
Протипоказаннями стандартному видалення родимок може бути підозра на злоякісне переродження невуса в меланому. В цьому випадку потрібно розширене видалення родимки у онколога. Так само протипоказаннями можуть бути інфекція в області передбачуваного видалення на шкірі.
При впливі лазерного енергії на родимку відбувається випаровування клітин і їх руйнування. Вплив енергії локальне, поетом навколишні тканини не ушкоджуються. З метою лазерного видалення родимок я використовую сучасний лазер з довжиною хвилі 1 470 н.м. Безконтактний вплив цього лазера засноване на локальному випарювання тканин не викликаючи опіку тканин навколо. Процедура проводиться під місцевим знеболенням. Вплив на тканини родимки здійснюється пошарово і проводиться до рівня здорового шару шкіри, не ушкоджуючи його. Після видалення родимки утворюється струп – скоринка, під якою проходить загоєння рани. Через 7-10 днів скоринка самостійно відпадає. Як правило, сліду на шкірі не залишається.
Видалення родимок за допомогою радіохвильового апарату є малотравматичним контактним методом, який заснований на вплив на тканини радіохвилями високої частоти. Видалення може проводитися за допомогою різного роду насадок у вигляді петель, трикутників, голчастих або квадратних електродів. Вид і розмір електрода підбирається в залежності від форми і розміру родимок, а так само від обраного виду і глибини видалення. Так само після видалення на місці родимки утворюється корочка, яка самостійно відходить через 7-10 днів. Протипоказання до видалення родимок радіохвильові методом: – встановлений у пацієнта кардіостимулятор, наявність запальних проявів в зоні передбачуваного видалення.
Як правило, хірургічна методика видалення родимок застосовується в тих випадках, коли є сумніви з вигляду родимки і є показання для широкого видалення родимки з навколишніми тканинами по онкологічним показаннями. Процедура проводиться під місцевим знеболенням і практично не має протипоказань. Як правило, виконується висічення родимки з навколишніми тканинами або скальпелем, або за допомогою радіохвильового тонкоголкової електрода, що дозволяє робити процедуру практично безкровно і швидко. Після видалення на шкіру накладається косметичний шов, який видаляється на 7-10 день. На місці видаленої родимки залишається тонкий, косметичний рубець.
Іноді, в засобах масової інформації або серед людей існують «народні» методи видалення ». Ці методи засновані на впливі різного роду хімічних речовин на родимки. Дані методики дуже не безпечні, можуть призводити до поширення родимки, переродження в меланому, так само після такого видалення можуть залишатися виражені рубці. Краще не ризикувати і не випробовувати долю, використовуючи подібні засоби, а відразу звернутися до лікаря, провести діагностику і видалити найкращим способом, який підходить в кожному конкретному випадку.
Припікати або зрізати самостійно родимки категорично не можна!
Час загоєння рани після видалення залежить від розміру вилученої родимки, і чим вона більша, тим довше відбувається загоєння. Утворену корочку на рані видаляти самостійно непотрібно. Необхідно проводити обробку скоринки спиртом або розчином бетадіна. І вже по тому, в середньому 7-10 днів, скоринка самостійно відходить. Після відходження скоринки на шкірі залишається разове пляма – молода шкірка, яка протягом 1-3 місяців набуває кольору навколишньої шкіри. У цей період місце видалення потрібно захищати від сонця одягом або використовувати сонцезахисний крем з високим фактором захисту.
Дистанційна родимка відправляється на патогістологічне дослідження для остаточної верифікації вигляду родимки і дослідження на наявність злоякісних клітин.