Папілома — це розростання на шкірі і слизових оболонках у вигляді сосочків тілесного кольору. Причиною появи папіломи на тілі є вірус папіломи людини (ВПЛ), яким інфікований чоловік. На сьогоднішній день виявлено та ідентифіковано близько 100 підтипів ВПЛ. Різні серотипи вірусу викликають різні ураження на різних ділянках тіла. Одні з різновидів викликають утворення папіломи на шкірі, одні викликають появу кондилом, інші вражають слизові урогеніталій і т.д.
Джерело вірусу ВПЛ може бути або хворий, або носій вірусу. Вірус проникає в тіло людини через потертості, мікротравми шкіри, тріщини, садна. Папіломи можуть утворюватися не тільки на слизових і шкірі, але вірус може знаходитися в слині, сечі, спермі. Тому противірусна інфекція може передаватися при поцілунках, при статевих контактах. Інфікування може так само відбуватися в місцях загального користування – басейн, лазня, спортзал.
Існує спосіб поширення інфекції в вигляді самозараження (аутоінфіцірованія), коли відбувається поширення вірусу при пошкодженні папіломи при голінні, епіляції і т.д.
При попаданні в організм людини, віруси зосереджуються в базальному шарі епітелію. У клітці, яка піддалася зараженню вірусом, геном вірусу може бути розташований в різних положеннях: епісомальне розташування (вірус знаходиться не в хромосомах клітини), – це вважається доброякісною формою, і розташування інтросомальне (інтегрований в геном клітини) – це є злоякісної формою папілома вірусу.
Інкубаційний період може бути різним – від 2 тижнів до декількох років. Найчастіше при папілома вірусної інфекції захворювання протікає приховано (латентне). При цьому людина може одночасно бути заражений декількома підтипами ВПЛ. Прояв захворювання, а саме поява висипань у вигляді папіломи може бути пов’язане з частими стресами, несприятливими умовами навколишнього середовища, зниженням імунітету, наявністю супутньої патології та т.д.
• Не онкогенні папілома віруси (HPV 1, 2, 3, 5 типи)
• онкогенні папілома віруси з низьким онкогенних ризиком (в основному HPV 6, 11, 42, 43, 44 типи)
• онкогенні папілома віруси з високим онкогенних ризиком (HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 і 68 типи)
У нашій клініці лікування папіломи включає в себе видалення папіломи з використанням сучасного лазера або із застосуванням радіохвильового апарату. Так само при необхідності для лікування ми призначаємо імуномодулюючі препарати. На жаль, специфічної противірусної терапії, спрямованої на знищення папілома вірусу в даний час не існує.
У нашій клініці «Олівія» з метою видалення папіломи застосовуємо лазерний метод. Використовуємо лазер сучасного покоління з довжиною хвилі 1470 н.м., який дозволяє видаляти папіломи практично безболісно і без слідів. Так само для видалення папіломи, кондилом ми використовуємо радіохвильової апарат (радіохвильова хірургія) Сургитрон ТМ (Ellman International, Inc., США).
Процедура видалення папіломи, кондилом проводиться амбулаторно. При невеликих папіломах з метою знеболювання використовуємо холодову анестезію (прикладається спеціальний пакет з холодоагентом). У деяких випадках застосовуємо місцеву анестезію. За допомогою інсулінового шприца і тонкої голочки під папілом вводиться анестетик і далі проводиться видалення папіломи або кондиломи лазером або радіохвильовим методом. Після видалення папіломи ранка обробляється бетадином і накладається, при необхідності, маленька наклейка. На місці папіломи утворюється корочка (струп) під якою проходить загоєння рани. Рекомендується щоденна обробка рани спиртом або бетатіном. Скоринки самостійно відходять в період від 6 до 10 днів, в залежності від величини ранки. Після відходження кірочок, шкірка на місці видалення має рожевий відтінок, а потім, протягом 2-3 тижнів набуває звичайний колір навколишніх тканин.