Пластика вух або отопластика – це хірургічна корекція м’яких тканин і вушних хрящів, що застосовується для корекції вродженою чи набутою деформації вушних раковин. Найчастіше, отопластика виконується при капловухості або відстовбурчених вухах. Отопластика може бути двох видів – це естетична, застосовується для перекази вуха більш естетичного вигляду і реконструктивна, спрямована на відтворення окремих відсутніх ділянок вушної раковини або повне відновлення вуха.
Пластику вух можна робити в будь-якому віці. У дітей починаючи з 6-7 років. У цей період вушна раковина набуває розмір і вид дорослої людини. У цьому віці діти, у яких є капловухість, самі наполягають на проведенні операції, так як не бажають ставати об’єктом насмішок у інших дітей.
• Вроджена капловухість;
• Повторна корекція капловухості, при незадовільному результаті попередньої операції;
• Зменшення прилягання вушної раковини до черепа;
• Корекція форми вушної раковини;
• Корекція мочки вуха;
• Відновлення мочки вуха при розривах.
Існує безліч видів корекції вушної раковини. Найчастіше використовується розріз по задній поверхні вуха, при якому рубця практично непомітно. В даний час, існує багато варіантів і методів виконання корекції вушної раковини. Це пов’язано з величезною кількістю особливостей будови вуха. Тому, для кожного пацієнта вибирається найбільш прийнятний спосіб пластики з урахуванням варіанту деформації і очікуваного результату.
Операція найчастіше виконується під місцевим знеболенням, іноді у маленьких діток використовується внутрішньовенна анестезія. Рану після операції вшивають косметичними швами, що робить розріз практично не помітним. Через 2-3 години після операції пацієнти залишають клініку.
Після операції на вуха накладається компресійна пов’язка, яку потрібно носити 7 днів постійно і ще 2 тижні надягати на ніч. Це необхідно, щоб вушна раковина зайняла нове положення в той час, поки йде відновлення тканин вуха. Шви видаляються на 8-10 добу. Після операції може спостерігатися набряк і невеликі синці на вусі, які протягом 1-2 тижнів повністю зникають.
Іноді, для досягнення бажаного результату, виконується корекція вушної раковини в кілька етапів. Всі ці деталі обговорюються з лікарем на первинній консультації або в процесі лікування.