Варикозне розширення вен Варикоз або варикозне розширення вен – це стійка трансформація вени у вигляді вузла з порушенням клапанного апарату вени, витончення вени з порушенням відтоку венозної крові від нижніх кінцівок. Варикозне розширення вен – досить поширена патологія. В даний час варикозним розширенням вен страждає кожна третя жінка і приблизно, кожен 10 чоловік. Причому, як правило, розвиток захворювання починається в найактивніший період життя у віці 30-40 років.
Причини розвитку варикозного розширення вен нижніх кінцівокОдними з основних причин появи варикозу є:
Дані фактори розвитку варикозу сприяють подальшому прогресуванню варикозної хвороби.Нормальний потік венозної крові це коли кров тече знизу вгору проти сили гравітації. Цьому сприяють декілька механізмів: передавальна пульсація поруч розташованих артерій, так звана м’язова помпа – скорочення м’язів ноги при русі видавлює кров з вен, проштовхуючи її вгору; наявність клапанного апарату в вені, що перешкоджає зворотному току крові. Так ось саме нездатність клапанного апарату виконувати свої функції і призводить до ще більшого застою крові і до порушення відтоку крові і прогресуванню варикозної хвороби.
Першими проявами проблем з венами є набряки нижніх кінцівок, відчуття тяжкості і розпирання в гомілках, які з’являються до вечора або після тривалих навантажень. Як правило, на перших порах ці прояви можуть бути не постійними. І після відпочинку на ранок зникають. При цьому візуальних проявів варикозу може не бути. Цей стан називається флебопатия. На цьому етапі все можна коригувати за допомогою прийому флеботонозірующіх препаратів і носіння профілактичного компресійного трикотажу.
При подальшому прогресуванні варикозу з’являється відчуття розпирання і болю в литкових м’язах, відчуття почуття жару, нічні судоми в м’язах гомілок. Крім цього, на ногах починають, з’являються дрібні судинні зірочки і сіточки (телеангіоектазії), починають визуализироваться розширені внутрішньошкірні (ретикулярні) вени, і в подальшому відбувається поступове розширення підшкірних вен, які з вигляду нагадують вузли або безліч вузлів.
Якщо варикоз не лікувати і запустити, то можливий розвиток ускладнень варикозної хвороби у вигляді екземи, ущільнення шкіри і поява индурации шкіри в області нижньої третини гомілки, поява трофічних виразок, розривів варикозних вузлів з кровотечею, розвиток запалення вени – флебіт, і саме грізне ускладнення це утворенню тромбів в вені з відривом і перенесенням тромбу з потоком крові в серце і легеневу артерію – тромбоемболія легеневої артерії, а це вже може бути смертельним ускладненням.
На міжнародній погоджувальної конференції флебологов для систематизації і класифікації варикозної хвороби була запропонована класифікація під назвоюCEAP (Clinical Etiology Anatomy Pathology). Були виділені 6 стадій варикозної хвороби вен нижніх кінцівок.
Стадія флебопатії, коли є скарги, але немає візуальних проявів варикозу.
До скарг на тяжкість і болі характерні для флебопатії приєднуються візуальні прояви у вигляді появи телеангіоектазій або судинних «зірочок» або судинної сіточки.
При цьому з’являються варикозно розширені вени на нижніх кінцівках. У даній стадії, пацієнти вже самі можуть виявити у себе варикозні вени, і вже починаючи з цієї стадії, можливе утворення тромбів у венах.
Всі описані вище прояви поєднуються з появою набряків, які особливо посилюється до кінця дня. З ранку набряк може повністю зникати, але вже до вечора знову з’являється.
На тлі варикозно розширені вен з’являються трофічні зміни на шкірі нижніх кінцівок: індурація шкіри – через надмірного застою крові в венах, еритроцити проходять через стінку вени і руйнуються в оточуючих тканинах, а гемоглобін містить залізо і саме залізо може давати зміна кольору шкіри – від темно-коричневого до чорного кольору. Розвивається екзема. Ущільнення підшкірної жирової клітковини і шкіри. Ці всі зміни можуть призводити до формування трофічних виразок.
При цій стадії є всі описані вище перераховані зміни плюс вже зажила трофічна виразка.
На тлі вираженої венозної недостатності є трофічна виразка.
Якщо не займатися лікуванням і профілактикою, а також регулярно піддавати себе несприятливих факторів, що провокує варикоз, то можна досить швидко пройти через всі 6 стадій захворювання і опинитися в скрутному становищі при лікуванні важких ускладнень варикозної хвороби
Діагностика варикозної хвороби
Якщо ви почали помічати у себе початкові симптоми варикозної хвороби і з’явилися візуальні прояви варикозу, то вже не потрібно на довго відкладати візит до флеболога – фахівця з лікування венозної патології.
Успіх лікування варикозу безпосередньо залежить від раннього початку лікування і від стадії захворювання. Чим раніше ви звернетеся до флеболога, тим краще результат лікування.
На консультації у флеболога виконується огляд, проводиться дуплексне сканування вен. Цього, як правило, досить для постановки правильного діагнозу.
Методи лікування варикозу
На сучасному етапі існує кілька варіантів лікування варикозу в Запоріжжі і Україні. До таких відносять: проведення хірургічного втручання, ендовенозная лазерна коагуляція, радіохвильова коагуляція (термічний вплив на стінку вени з метою її склеювання), використання склеротерапії, так само не можна не згадати про компресійну терапію. Найчастіше доводиться комбінувати різні методики з метою підвищення якості лікування.
Сучасна естетична флебологіяСучасна естетична флебологія — це використання малотравматичних методів лікування, до яких відноситься операція мініфлебектомія. Операція при варикозному розширенні вен може, проводиться як під місцевою анестезією, так і з використанням одного з видів загальної анестезії. Так само іноді застосовується спинномозкова анестезія. Даний вид операції включає в себе кілька етапів: перший етап – проводиться розріз в паховій складці, довжиною до 2-3 см. Виділяється гирлі великої підшкірної вени (місце впадання великої підшкірної вени в стегнову вену), при цьому перев’язуються всі притоки, які впадають до гирла. Далі виконується відсікання і перев’язка великої підшкірної вени. Цей етап має назву – кросектомія.Післе чого в просвіт вени вводиться спеціальний зонд, який проводиться до рівня верхньої третини гомілки або до рівня щиколотки. Далі проводиться протягування зонда з видаленням великої підшкірної вени. Даний етап операції називається – стріппінг. Далі над варикозно зміненими притоками вен робляться проколи до 2 мм і з цих проколів, за допомогою спеціальних інструментів, проводиться видалення змінених вен – це і є мініфлебектомія.
Найчастіше мініфлебектомія поєднується з ендовенозной лазерною коагуляцією. Коли не виконується стріппінг – видалення вени, а цей етап замінюють ЕВЛК і доповнюють мініфлебектомія. Це найбільш часто виконувана комбінація методик в сучасному лікування варикозу.
Після видалення вен на проколи шви не накладаються, після загоєння ран слідів не залишається. У деяких випадках, при лікуванні варикозного розширення вен, не потрібно виконувати видалення великої підшкірної вени. Потрібно лише виконати мініфлебектомію, тобто тільки через проколи видаляються варикозно змінені вени. На оперовану ногу надягають компресійні панчохи.
Після операції пацієнт переводяться в палату під спостереження медичного персоналу. А вже через кілька годин або на наступний день пацієнти виписуються на амбулаторне лікування. Больові відчуття після операції мінімальні, а призначення знеболюючих препаратів повністю вирішує проблему дискомфорту.
Але так само потрібно сказати, і про це потрібно, що видалення варикозних вен не позбавляє від варикозної хвороби, тому що здорові вени так само можуть варикозно змінитися. А це вимагає проведення профілактичних методів – прийому курсів флеботонізірующіх препаратів, періодичного носіння компресійного білизни і все це краще робити під наглядом флеболога.
У своїй повсякденній практиці я рекомендую сучасні методики малоінвазивного лікування варикозу нижніх кінцівок, поєднуючи їх із застосуванням сучасних лікарських препаратів, і так само з застосуванням високоякісного компресійного трикотажу. І тільки індивідуальний підхід для кожного пацієнта дозволяє правильно вибрати найбільш правильний варіант лікування!
І найголовніше!Варикозну хворобу нижніх кінцівок можна і потрібно лікувати вчасно, не чекаючи розвитку грізних ускладнень.
- ЭВЛК (лечение лазером) + минифлебэктомия
на одной ноге 600-670 евро
- Минифлебэктомия (удаление вен из микропроколов и разрезов)
на одной ноге350-500 евро
- Склерозирование ретикулярных вен и сосудистых звездочек
120 евро / процедура (нога). Последующие процедуры - 85евро / одна нога.
- Компрессионные чулки
3600 грн.
- Склерозирование вен при варикозе
от 5000 до 650 грн за первый сеанс одна нога. Повторные сеансы 3800 грн за одну ногу. Компрессионные чулки 3600 грн
- Лазерная коагуляция сосудистых звездочек, сосудистой сеточки, купероза
600 грн – 3 000 грн
- Прессотерапия1 сеанс
от 250 грн + набор белья 150 грн
- Подбор компрессионного трикотажа
100 грн
- Компрессионный трикотажа
3200 - 4500 грн