Лапароскопічна апендектомія була впроваджена в хірургічну практику в кінці минулого століття. Багато хірургів вважають, що коли мова йде не просто про планову операцію видаленням грижі або холецистектомії, а про порятунок людського життя і видаленні запаленого апендикса за життєвими показаннями, питання естетики і косметики йдуть на другий план. Проте, лапароскопічна апендектомія, так само як і інші лапароскопічні методики, дійсно має ряд переваг над відкритою операцією.
Лапароскопічна хірургія – це сучасний напрям хірургії, що дозволяє виконувати операції на внутрішніх органах через проколи передньої черевної стінки без розрізів, як при традиційній хірургії органів черевної порожнини. За допомогою лапароскопічних методик можна виконувати практично будь-які операції на органах черевної порожнини, так само операції на органах малого тазу – гінекологічні операції.
Лапароскопічна апендектомія виконується під ендотрахеальним (загальним) наркозом. Через розріз в околопупочной області вводиться голка Вереша, через яку в черевну порожнину нагнітається вуглекислий газ для кращої візуалізації внутрішніх органів. Далі через цей розріз в черевну порожнину вводиться 10 мм троакар з лапароскопом і проводиться ретельна ревізія (огляд) органів черевної порожнини, визначаються наявність і ступінь поширеності перитоніту (запалення очеревини), характер розташування і форма червоподібного відростка, морфологічні зміни брижі, підстави відростка і купола сліпої кишки. На підставі всього цього вирішується питання про можливість виконання лапароскопічної апендектомії. При наявності протипоказань (див. далі) хірург переходить на відкриту операцію.
Якщо протипоказань немає, то через розрізи над лобком і в правої клубової області вводяться ще 2 троакара для інструментів.
Візуалізований апендикс фіксують затискачем за верхівку і витягають для огляду брижі (сполучнотканне утворення, в якому проходять судини апендикса). Після цього біля основи відростка (місце відходження апендикса від сліпої кишки) в брижі дисектор або ножицями створюється невеликий отвір, через яке проводиться лігатура, і брижа з судинами перев’язується. На підставу відростка накладаються дві лігатури поруч і, відступивши 1 – 1,5 см, – третя. Після цього апендикс перетинається між накладеними на підставу лигатурами і витягується з черевної порожнини через 10 мм троакар. Заключним етапом операції є санація і при необхідності дренування черевної порожнини. Через лапароскоп ретельно оглядається черевна порожнина, виявляються гнійні затекло, які евакуюються електровідсмоктуванням. При поширеному перитоніті при перфорації апендикса перехід на відкриту операцію обумовлений саме тим, що через широкий розріз легше провести адекватну санацію черевної порожнини.
Ми виконуємо лапароскопічну апендектомія на всіх стадіях гострого апендициту (катаральний, флегмонозний, гангренозний) до перфорації (розриву) червоподібного відростка і відсутності ознак поширеного перитоніту. Відносними протипоказаннями для лапароскопічної апендектомії вважаємо запалення купола сліпої кишки (тифліт), звідки відходить червоподібний відросток, а також атиповий розташування апендикса позаду сліпої кишки в заочеревинному просторі.
При відсутності явних протипоказань до лапароскопічної апендектомії на етапі ревізії органів черевної порожнини на початку операції, але виникненні інтраопераційних технічних труднощів, пов’язаних з ризиком кровотечі або перфорації здорової кишки, наприклад при вираженому запальному і спайковому процесі в області червоподібного відростка, також можливий перехід на відкриту операцію.
Децик Дмитро Анатолійович одним з перших в Запоріжжі виконав лапароскопічне видалення червоподібного відростка в 2008 році і запровадив цю методику в повсякденну практику в клініці госпітальної хірургії на базі обласної клінічної лікарні.
Підготовка до лапароскопічної апендектомії займає не більше 2 годин, за які проводиться інфузійна терапія, приготування операційного поля і премедикація (введення заспокійливих лікарських препаратів і антибіотиків). При відсутності сумнівів в діагнозі гострого апендициту передопераційна підготовка повинна бути виконана в найкоротші терміни.
При післяопераційному періоді триває інфузійна терапія, антибіотикотерапія, перев’язки і при необхідності повторні санації черевної порожнини. При відсутності післяопераційних ускладнень дренаж видаляється через 1-2 доби. В цей же день можна пити воду. Через добу дозволяється приймати їжу. Через 2-3 доби можливе продовження лікування в амбулаторних условіях.После виписки рекомендується обмеження фізичного навантаження протягом 1 місяця.
- Лапароскопическая пластика пупочной грыжи, грыжи белой линии живота, малых послеоперационных вентральных грыж
14 000 – 20 000 грн
- Дополнительно оплачивается специальная сетка для этого вида операции (Prosed)
Цена от 7 000 до 30 000 грн, герниостеплер 280 у.е
- Лапароскопическая холецистэктомия (удаление желчного пузыря)
19 500 – 23 500 грн
- Лапароскопическая аппендэктомия (удаление аппендикса)
19 500 грн
- Диагностическая лапароскопия
15 000 грн
- Лапароскопическое клипирование маточных труб (стерилизация)
20 000 грн